Ez a weboldal sütiket használ annak érdekében, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. A cookie információt tárol a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra. Ezzel segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Elgurult a befektetők gyógyszere?
Vámos Balázs - 2024.08.12
Vámos Balázs - 2024.08.12
A július végi tőkepiaci turbulencia után sokakban felmerülhet a kérdés: érdemes-e most befektetni, ha igen, mibe?
Az amerikai indexeket figyelve nem vagyok róla meggyőződve, hogy az esésnek vége lenne, így széles piaci értelemben nem mondanám, hogy csukott szemmel meg kell vásárolni a mostani esést.
Vannak azonban olyan részvények, amelyek az utóbbi hetek esésében egész jól állták a sarat és a hangulat javulásával gyorsan talpra is tudtak állni. Ebben a bejegyzésben, ezen erősebb részvények közül szeretnék szemezgetni a hazai részvénypiacról.
Egy korábbi bejegyzésben már foglalkoztam a magyar részvénypiaccal, ahol azt próbáltam meg szemléltetni, hogy a hazai tőkepiac egyáltalán nem eseménytelen és unalmas, mint ahogy arról sokan vélekednek. A bejegyzésben több olyan hazai papírt is ismertettem, amelyek a vizsgált idősíkon, még a Bitcoin teljesítményét is felülmúlták.
Ha még nem olvastad a bejegyzést, itt megtalálod:
2024.06.01
A magyar részvénypiacról sok befektetőnek a régimódi, unalmas részvények jutnak eszükbe, holott ez messze nem igaz. Ebben a bejegyzésben ezt az előítéletet igyekeztem eloszlatni.
Most ismét egy hazai részvény keltette fel a figyelmem, ami nem más, mint a Richter Gedeon.
A hazai gyógyszergyártó árfolyamát már régóta követem és a július végi új mindenkori csúcson való zárásával mégjobban magára vonta a figyelmet a részvény. A blog rendszeres olvasói és a Proshark tréning tagjai jól ismerhetik az egyik kulcsfontosságú befektetési kritériumomat, ami az új árfolyamcsúcs megléte. Mivel a Richternél ez bekövetkezett, így még szorosabban kezdtem követni az árfolyam mozgását.
Július utolsó napjaiban hiába ment új csúcsra a Richter árfolyama, még nem vásároltam be, ugyanis éreztem, hogy a nemzetközi részvénypiaci hangulat nem túl rózsás, így inkább türelmesen vártam, hogy a korrekció miképp hat majd a Richter árfolyamára.
Mint a bevezetőben említettem is, nem vagyok benne biztos, hogy az amerikai piac mélypontján túlvagyunk, de a Richter árfolyama a kisebb piaci fellélegzésben nagyon erősen pattant vissza, ami azt jelzi számomra, hogy a korábbi csúcs szint nagyon erős támaszként szolgál.
Nézzük is meg, hogy néz ki mindez az árfolyamon!
A kék vízszintes vonal a 2021 elején kialakított csúcsot jelöli, amit az árfolyam 23’ őszén tudott csak sokadik próbálkozásra áttörni (1. kék nyíl), ez azonban csak átmeneti volt. A tartós áttörésre csak idén került sor (2. kék nyíl). Ezt követően az árfolyam 9920 forintos szintnél megtorpant, kijelölve egy újabb ellenállás szintet, amit zöld vonal jelöl az árfolyamon.
A Richter jegyzése idén nagyrészt ezen két szint között mozgott, mígnem júliusban a zöld vonallal jelölt ellenállás szintet is áttörte az árfolyam. Ezt követően jött a nemzetközi hangulat romlása, ahol az árfolyam visszakorrigált a zöld vonallal jelölt technikai szintig, de ez a korábbi érintésekkel szemben már nem ellenállásként szolgált, hanem támasz szintként (3. kék nyíl). Ezzel a szerepváltó technikai szint stabilizálásával egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az árfolyam újabb csúcsra is mehet.
Jelenleg a Richter a hazai részvénypiac második legnagyobb piaci kapitalizációjú vállalata, megelőzve a MOL-t és a Magyar Telekomot is. A gyógyszergyártó a héten tette közzé negyedéves számait, amiben az elemzői várakozásokat felülmúló eredményről számolt be a vállalat, mind árbevétel, mind eredmény szinten.
Jelenleg a Richter részvénye 8,2-es P/E (árfolyam/egy részvényre jutó nyereség) szorzón forog, ami nem nevezhető túl magasnak. A vállalat osztalékhozama sem elhanyagolható, ugyanis 4,2%-os éves osztalékhozamra lehet számítani a jelenlegi árfolyamok mellett.
Összefoglalás
Összevetve a részvény fundamentumait és grafikonját, nem lenne meglepő, ha az árfolyam a mostani új csúcs után folytatná a menetelést, és a most tapasztalható alulárazottságból normalizálódna az értékeltsége. Ehhez nyilván több tényező kedvező együttállása is szükséges, de a mostani erős visszapattanás talán reményt adhat erre.
Ez természetesen nem befektetési tanácsadás, pusztán egy gondolatébresztő poszt, hogy a jelenlegi korrekció után vajon melyik részvény nyújthat erősebb teljesítményt. A Richter ígéretes versenyző, de a korábbi cikkben említett Állami Nyomda sem tűnik esélytelennek!
Aki erre azt mondja, hogy a magyar piacon nincsenek jó sztorik, annak bizony elgurult a gyógyszere.
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas.
Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával!