Ez a weboldal sütiket használ annak érdekében, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. A cookie információt tárol a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra. Ezzel segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Mit tartogat 2025?
Vámos Balázs - 2025.01.07
Vámos Balázs - 2025.01.07
A korábbi évek hagyományaihoz híven idén is megpróbálom összegyűjteni a piac azon szegmenseit, amelyekre érdemes lehet figyelni az előttünk álló évben. Jósgömböm nyilván nekem sincs, és a globális események bármikor felboríthatják a jelenlegi status quo-t, éppen ezért szeretném rögtön az elején leszögezni, hogy a következő gondolatok pusztán lehetséges iránymutatásként szolgálnak a 2025-ös évre vonatkozóan, semmiképpen sem egy tuti biztos forgatókönyvként.
Lássuk tehát, mire számítok a tőzsdéken 2025-ben.
Mi várhat a Wall Streetre?
Elsőként az amerikai piacot veszem górcső alá. Véleményem szerint az amerikai részvénypiacra idén egy volatilisebb év várhat, miután Trump elnök hivatalba lép.
Az elnöki ciklusok elemzése alapján elmondható, hogy az elnökválasztás éve és az azt megelőző év (jelenleg 2024 és 2023) jellemzően erős teljesítményt szokott hozni a piacokon. Ezzel szemben a választást követő év – jelen esetben 2025 – ugyan még kedvező lehet, de már általában visszafogottabb növekedést mutat. Az időközi választások éve (midterm year) pedig – amely 2026-ban következik – általában gyengébb eredményeket szokott felmutatni. Ezzel azonban majd jövőre foglalkozunk.
Az elnöki ciklusok alapján tehát nagy esésre nem a 2025-ös évben kell számítani, de már talán nem is kell olyan mértékű emelkedést várni, mint az elmúlt két év szárnyalása idején. Az idei évben tavasszal március-április környékén lehet volatilisebb környezet a múltbeli szezonalitás alapján, illetve nyár vége, ősz eleje lehet még szintén volatilisebb időszak.
Az amerikai részvénypiacon belül is a csodálatos hetes (Magnificent 7) részvénycsoport nem biztos szerintem, hogy a 2025 évben a legjobb választás lesz. Sok nagy befektető például Warren Buffett is nagy mértékben adott el Apple részvényeket, ami számomra azt jelzi, hogy ezen óriás vállalatok átléphettek egy lassabb növekedési ütembe, ahol már talán nem feltétlen számíthatunk további nagy növekedésre.
Nem azt mondom, hogy nem lehet nagy növekedés ezen részvények egyikében sem, hiszen az Amazon és a Google ígéretes részvénynek tűnnek, viszonylag korrektebb árazáson, azonban szerintem az előttünk álló év sztárjai inkább a kisebb kapitalizációjú részvények közül kerülhetnek ki.
Szektorok
Részben maradva az amerikai piacnál, szeretnék kiemelni néhány szektort, amelyek véleményem szerint vezető szerepet tölthetnek be az idei évben.
Az első, amit megemlítenék az AI dominancia után, az a humanoid robot szektor, illetve az önvezetés. Mind a két terültetnek nagy lökést adott az elmúlt évek AI fejlesztése és ezek azok a szegmensek, ahol a valódi nagy áttörés és a széles körű technológiai elterjedés a küszöbön áll, így ezek a szektorok komoly lehetőségeket rejthetnek a befektetők számára.
Kiemelkedő példa a Tesla, amely nemcsak az elektromos autógyártásban, hanem az önvezető technológiák fejlesztésében és a humanoid robotikában (pl. Optimus) is úttörő szerepet játszik. Amennyiben a vállalat sikeresen piacra viszi ezeket az innovációkat, részvényei újabb átértékelési hullám előtt állhatnak.
Alább látható a Tesla hetes idősíkú árfolyama, ahol jól kivehető az új csúcson történő jelenlegi konszolidáció. Mindenképp érdemes lesz követni a részvény mozgását!
A második szektor, amely szorosan kapcsolódik az AI terjedéséhez, az atomenergia. Az elmúlt évben több technológiai óriás kezdett saját atomerőművekbe invesztálni, hogy fedezni tudják az AI által generált növekvő energiaigényt, és biztosítsák energiafüggetlenségüket. Ez a trend várhatóan tovább gyorsul, és az atomenergia hosszú évtizedek mellőzése után újra a figyelem középpontjába kerülhet.
Évtizedes távon is egy energetikai szuperciklusban lehetünk, ahol a szektor sok hátszelet kaphat, úgyhogy erre az iparágra hosszabb távon is érdemes figyelni.
(Érdekességképpen a szektoron belüli fejlesztések hatására Paks 3 hamarabb kész lehet, mint Paks 2. Erről korábban egy concordeblog.hu-s cikkben olvastam.)
Amerikán kívüli vizek
Most pedig hagyjuk magunk mögött a magas árazáson forgó amerikai piacot és nézzük meg világ szinten, mely piacok kínálhatnak még lehetőséget.
Amit mostanában több helyről lehet hallani, hogy az Orosz-Ukrán háború esetleges befejezése vagy fegyverszünete az idei évben a Kelet-közép-európai régió piacaira is fellélegzést hozhatna.
Hazánk részvénypiaca még mindig alacsony árazási szorzókon forog a múlt év kiemelkedő emelkedése után is, azonban a Lengyel piac talán még izgalmasabb lehet a 2025-ös évben.
Lengyelországban 23-ban kormányváltás volt, ami után jött egy nagyobb „tisztogatás” és a jogállam visszaépítése, ami eleinte fájdalmas lépésekkel járt. Ennek hatásai azonban lassan fordulhatnak és az előnyei kezdhetnek el érződni a gazdaságban, így a 2024-es alulteljesítést követően az idei évben a Lengyel piac nyertes lehet, főleg ha a szomszédban dúló háború abbamarad.
(Ha valaki nem szeretne egyedi részvényeket keresni a lengyel piacról, akkor a már említett Concorde (Accorde) alapkezelő rendelkezik lengyel alappal.)
A lengyel piac mellett a Brazil piac lehet még érdekes értékeltség alapján. A Brazil tőzsdeiindex a 2020-as szintjére esett vissza, ami korábban 2016-ban is egy támaszt jelentett. A Dél-amerikai gazdaság 2016 óta számos gazdasági nehézséggel nézett szembe, de az utóbbi időszakban, mintha a stabilizáció jeleit mutatná a gazdaság, így a brazil részvénypiac árazása akár a jelenlegi szinteken túladott is lehet, ahonnan idén akár felpattanás is jöhetne.
A brazil részvénypiacra vannak kiváló ETF-ek amelyek lefedik a brazil piacot, azonban, ha megnézzük ezen ETF-eket, akkor sok esetben pár részvény adja a jelentős súlyát ezeknek az indexeknek. Az egyik ilyen húzó részvény az országból a NU bank, ami egy fintech vállalat elképesztő növekedési lehetőséggel. Ha tehát valaki jobban szeretne ETF helyett amerikai tőzsdén jegyzett brazil vállalatot tartani, akkor a NU bank egy releváns választás lehet.
(Titkos kiszemeltem a kínai piac is, azonban itt rengeteg a bizonytalanság, így ezt külön nem emelném ki, de ha esetleg a két szuperhatalom közötti hangnem változna, akkor a kínai piac is nagy potenciált rejthet magában.)
Devizák
A devizák piacán Trump vámpolitiákja határozhatja meg a trendek irányát. A korábbi Trump elnökség alatti EUR/USD árfolyammozgást alapul véve a választás után volt egy markáns dollár erősödés, azonban ezt követően a beiktatása évében egy jelentősebb dollár gyengülés következett.
Az alábbi hetes idősíkú grafikonon zöld téglalap jelöli az előző Trump ciklus alatti mozgást.
Az EUR/USD esetében én személy szerint eltudok képzelni egy nagyon hasonló piaci mozgást a 2025-ös évben.
Ha ez megvalósulna az a forint számára is hozhatna egy nyugodtabb időszakot. Ebben az esetben a dollár árfolyama 360-ra, az euróé pedig 390-400-ig is erősödhetne a forinttal szemben.
Ez a kimenet csak ceteris paribus (minden egyéb változatlanság mellett) valósulhatna meg, tehát hazánk politikai megítélésében bekövetkező változásától most tekintsünk el.
A dollár lehetséges gyengülése az arany és a Bitcoin árfolyamára is hatást gyakorolhatna. Ezen sorok írásakor mind a két instrumentum rövid távú korrekciót végez, de ha ezt követően új csúcsokra tudnának kapaszkodni, akkor tartósabb emelkedés is jöhetne.
Az arany esetében a jegybanki vásárlások komoly támaszt jelentenek az árfolyamban, így itt is -hasonlóan az energia szegmenshez- egy nagyobb és hosszabb trendben lehetünk benne.
A Bitcoinra átevezve szintén van még esély az árfolyam további emelkedésére, azonban az év második felében érdemes lesz ébernek lenni!
A ciklikusságot alapul véve ugyanis a korábbi 2021-es csúcsok után, idén 2025-ben láthatjuk újra a Bitcoin lehetséges tetőzését valahogy az őszi hónapok környékén. Nyilván ez a ciklikusság sem szent írás, de az eddigiekben ez jól követhető mintát adott, így érdemes rá figyelni.
A kriptopiac 4 éves ciklikusságáról korábban ebben a cikkben írtam:
2023.08.30
A következő felezéssel dulpázhat a Bitcoin árfolyama? Az alábbi bejegyzésben újra a kripto világ felé teszünk egy kitekintést, ugyanis a történelmi analógiák alapján van esély arra, hogy 2024 végére a Bitcoin árfolyama újra 60.000 dollár magasságába repüljön.
A ciklus csúcsát megtippelni szintén nem lehet, de ha a korábbi időszakok mozgásait vesszük alapul, akkor a 250.000 dolláros árfolyam sem zárható ki, de ehhez nyilván nagyon sok tényező kedvező együtt állása kellene.
Összegzés
Összegezve a gondolataimat, úgy gondolom az amerikai részvénypiacon egy volatilisebb időszakra számíthatunk, ahol közel sem biztos, hogy a nagy tech cégek lesznek a legjobb választások. Befektetési szemüvegen keresztül nézve az árazási szorzókat a világ több pontján is lehetnek jó lehetőségek, nem csak Amerikában.
Egyet biztosan állíthatok, az idei év sem ígérkezik unalmasnak.
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas.
Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával!