A 200 napos mozgóátlagra vetülő medve árnya

Vámos Balázs - 2025.03.04

Vámos Balázs - 2025.03.04

Az idei év az amerikai tőkepiacokon nem alakul túl fényesen. Az indexek eddigi éves teljesítménye negatív és most egy elég fontos támasz zónához értek, amelynek a letörése további esést hozhat.

A medve árnya

A technikai elemzésben a 200 napos mozgóátlag a hosszú távú trend jelzője, egyfajta választóvonal bikák és medvék között. Ha az árfolyam ezen mozgóátlag felett van, akkor bika piacról, ha ez alatt van, akkor medve piacról beszélhetünk, erősen leegyszerűsítve.

Jelenleg az S&P 500 és a Nasdaq 100 index is ezen mozgóátlagnál tartózkodik.

Az alábbi képen a Nasdaq grafikonja látható, ahol a 200 napos mozgóátlagot a narancssárga vonal jelöli. 

A körrel jelölt pontokban jól látható a mozgóátlag támasz szerepe az árfolyam mozgásában , ahonnan korábban gyors felpattanás érkezett.

Amennyiben most is felpattannak az indexek, akkor a mozgóátlag támasz szerepe továbbra is validálva lesz. Ha viszont a mostani érintésnél az árfolyam letöri ezt a szintet, akkor a piaci esésnek még csak az elején járhatunk.  De melyikre van nagyobb esély?

A vezetők botladoznak

A Magnificent 7 részvények sem brillíroznak, ugyanis a 7 részvényből 5 (Google, Amazon, Microsoft, Tesla, NVIDIA) háromhavi mélypontján áll. Mivel az S&P 500 súlyozása piaci kapitalizáció alapú, és ezek a tech-óriások az index 30%-át adják, további gyengülésük az egész piacot lehúzhatja.

Az NVIDIA potenciális eséséről korábban itt írtunk bővebben:

2024.06.25

Az NVIDIA az AI piac megkerülhetetlen óriása lett, de vajon meddig tartható fenn ez a lendület? A cég részvényei és profitrátája hamarosan drámai fordulatot vehet.

Makropiaci helyzetkép

A piac esését az Atlanta Fed GDPNow előrejelzése is súlyosbítja: az USA első negyedéves GDP-növekedése a korábbi +2,3%-ról -2,8%-ra zuhant.

Ez a visszaesés főként a fogyasztói kiadások 0,2%-os csökkenéséből és a nettó export romlásából adódik, ami gazdasági lassulásra, sőt recesszió kockázatára utalhat, ha két negyedévig tart.

A GDP-esés egyik fő oka Trump vámpolitikája, mivel a magas vámok megtorlást váltanak ki (pl. Kínától), rontva az exportot és így a gazdasági teljesítményt.

Ennek fényében érdekes lesz a március közepi FED kamatdöntő ülés, ahol a gazdaság ilyen gyors lassulását látva a FED a jelenlegi elemzői várakozásokkal szembemenve mégiscsak vághat a kamatokon.

Ha ez megtörténne, az hozhatna egy jó hangulatot a piacok számára. Ha viszont a GDP adatok tovább romlanak és a FED nem vág kamatot, azt nem fogja díjazni a befektetői társadalom.

Merre tovább?

Ha a 200 napos mozgóátlag megtartja az árfolyamokat és fordulat lenne a hangulatban is, akkor optimista forgatókönyv szerint láttuk a rövidtávú mélypontot és jöhetnek újabb csúcsok.

Ezt támasztja alá a hangulatindikátor is, amely extrém félelemnél – mint most – kontraindikátorként vételi jelet sugallhat.

A hangulatindikátorral kapcsolatban az a megfigyelés, hogy amennyiben extrém félelem uralkodik, akkor vásárolni érdemes, ha azonban extrém optimizmus, akkor eladni érdemes.  

A 19-es érték már extrém pesszimizmust tükröz, azonban az opciós piaci hangulatindikátor árnyalja a képet!

Személy szerint nekem az opciós piaci hangulatindikátor erősebb jelzéseket szokott adni és erre nagyobb magabiztossággal is hallgatok.

Ez az indikátor azt mutatja meg, hogy egy vételi opcióra hány eladási opció jut. Ha ez a szám 0,8-1 feletti, akkor nagy a pánik, ekkor vásárolni érdemes a piacon. Ha viszont 0,4 alatti az érték, akkor eladni érdemes, mert akkor túl nagy az optimizmus.

Jelenleg az indikátor 0,64-es értéken áll, ami nem jelez se vételi se eladási pontot.

A 200 napos mozgóátlagnak éppen ezért lehet sorsdöntő szerepe a következő napokban, mert a hangulat indikátorok nem mutatnak teljes egyetértésben jelzést.

Ha az árfolyam pattan erről a szintről a rövid távú félelem miatt, akkor jöhet egy enyhe emelkedés, ha viszont letöri a mozgóátlagot, akkor az esés java még hátra lehet.

Ha a már vizsgált 2023-2025 közötti emelkedő trendre ráhúzzuk a Fibonacci-korrekciós szinteket, akkor a 61,8-as szint a 2021-es korábbi csúcs alatt helyezkedik el 15.000 dollár környékén.

A 2022-es korrekciónál szintén fontos szerepe volt ennek a Fibonacci szintnek, hiszen a korrekció fordulópontja egybeesett a Covid mélypont és a 2021 közti emelkedésre húzható 61,8-as korrekciós szinttel. 

Ha ez megismétlődne a jelenlegi trendben, akkor a mostani szintektől egy bő 20%-os korrekció még jöhetne a piacokon.

A jelenlegi piaci környezetben nem könnyű eligazodni az amerikai tőzsdéken.

Zsiday Viktor is immár két cikkében a készpénz tartást jelölte meg jó stratégiának ilyen időszakokban. (“Cash is King“,” Nincs Turmp-terv”)

Ha a piac nem kínál lehetőséget, nem szabad mindenáron pozícióba hajszolni magunkat – ilyenkor a türelem a legjobb eszköz.

Ha a következő trend tisztán kirajzolódik, akkor lesz érdemes a tartalékolt készpénzt ismét befektetni. Addig is, bármennyire unalmasnak tűnik, a legjobb döntés a kivárás lehet.

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.

Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas.

Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával!

Kapcsolódó cikkek