A tőzsdei emelkedésnek mindig az új pénzek beáramlása az alapja. Amíg nincs olyan befektető, aki új vételi pozíciót szeretne felvenni, addig a piac sem fog emelkedni. A 22-es évben nagyon sokan likvidálták a pozíciójukat, így sokan az idei emelkedést parton kívülről nézték végig. Legyen szó akár kisbefektetőről, akár alapkezelőkről.
Amennyiben az emelkedés tovább folytatódna, akkor egyre nagyobb lenne a FOMO (Fear Of Missing Out – kimaradástól való félelem) nyomása a befektetői társadalmon és egyre többen csatornázhatnák be a szabadon fekvő megtakarításaikat a tőzsdére. Az új pénz beáramlása pedig egy öngerjesztő folyamatként tovább emelhetné a részvények árfolyamát.
Érdemes vetni egy pillantást az alábbi hangulatindikátorra, ami azt mutatja meg, hogy az adott piaci szereplőknek milyen várakozásaik vannak a jövőbeni mozgásra vonatkozóan.
A bal oldali sávban a konkrét piaci hangulatra vonatkozó várakozások láthatóak, ahol 35%-kal a medvék vannak még mindig túlsúlyban, 31,6% semleges mozgást vár, és 33,3%-a megkérdezett befektetőknek vár emelkedést.
Ezen túl a jobb oldali mutató hivatott jelezni, hogy milyen a hangulat a befektetők között, mennyire kapzsik, illetve mennyire félénkek az adott piaci helyzetben. Itt még egyik érzelem sem kerekedett felül, egy enyhe eltolódást láthatunk a kapzsiság irányába, de bőven van még tere a további FOMO vezérelte kapzsiságnak.