Ez a weboldal sütiket használ annak érdekében, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. A cookie információt tárol a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra. Ezzel segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Ne vedd meg a mélypontot! - Don’t buy the dip!

Vámos Balázs - 2025.03.31

Vámos Balázs - 2025.03.31
Az utóbbi bő egy évtizedben egy olyan kereskedői generáció nőtt fel, amelynek az a tapasztalata, hogy minden mélypontot meg kell venni a tőzsdéken, hisz hosszú távon ez jó kereskedési stratégiának bizonyul.
A piac állapota és a rekordmagas lakossági részvénytartási arány azonban azt sugallja, hogy ez a hozzáállás a jelenlegi helyzetben még korai lehet.
„Buy the dip” mentalitás
Emelkedő piacon egy jól működő stratégia lehet, ha a kereskedő megvásárolja a korrekciókat, hisz ilyenkor az árfolyamesés körülbelüli végén vásárol részvényt, ahonnan felpattanás várható. Ez a metódus emelkedő trendben nagyon jól működik.
Csökkenő trendben azonban az emelkedések gyakran csak a trend korrekcióját jelentik, és újabb mélypontok követik őket.
Ha megnézzük most a Nasdaq 100 technológiai index grafikonját, akkor jól látható a csökkenő trend, az egyre alacsonyabb csúcsok és mélypontok sorozata.
Továbbá az index árfolyama a 200 napos mozgóátlagot is letörte, illetve a rövid távú mozgóátlagok -a 9-es és 20 napos (zöld és pink színnel jelölt) – is a 200 napos mozgóátlag alá esett, amire utoljára 2022 februárjában volt példa.
Az utolsó piros körrel jelölt pontban látható az árfolyam 200 napos mozgóátlagának visszatesztje, ahonnan újabb lokális mélypontot alakított ki az index, illetve jól kivehető a 20 napos mozgóátlag pink vonalának is a beesése a 200 napos mozgóátlag alá.
Ezek alapján bőven lehet még tere a további esésnek. A mozgóátlag elesése utáni várható célárról és magáról a korrekcióról korábban ebben a cikkben írtunk:
2025.03.04
A piac egy kritikus ponthoz ért: ha a 200 napos mozgóátlag letörik, komolyabb esés jöhet, ha viszont tartja az árfolyamokat, az optimista forgatókönyv erősödhet. Mire érdemes figyelni?
Befektetői pozícionáltság
Az említett előző cikkben is sokat foglalkoztam a részvénypiaci hangulattal, ugyanis a rövid távú pánik látszódott a hangulatindikátorokon, azonban nem alakult ki az a magas opciós piaci put/call arány, ami jellemző lenne egy tartós fordulatra.
Az előző cikk megírása óta szembe jött velem további két érdekes diagram, ami a magas lakossági részvénytartási arányt ábrázolta, ami kontraindikátorként szintén a további esést valószínűsíti.
Az első diagram azt mutatja, hogy a lakosság pénzügyi megtakarításának több, mint fele részvénybe van fektetve, amire 2000 óta nem volt példa.
A másik diagram pedig azt mutatja, hogy az amerikai részvénypiac 18%-a külföldi befektetők kezén van, ami szintén rekord arány.
Ezt a két hosszabb távú pozícionáltsági indikátort is figyelembe véve, nem vagyok meggyőződve arról, hogy a „buy the dip” mentalitásnak itt lenne még az ideje az amerikai részvénypiacon.
Merre tovább?
A részvénypiac eddig vezető részvényei, a csodálatos hetes részvények (Apple, Microsoft, NVIDIA,..) az idei évben kifejezetten gyenge teljesítményt nyújtanak. A 7 részvényből 6 a saját 200 napos mozgóátlaga alatt van, egyedül a Meta árfolyama van még felette ennek a támasz szintnek, de lehet mire ezen sorok publikálásra kerülnek már a Meta árfolyama is letörte a szintet.
A Nasdaq 100 idei éves teljesítménye -8%, míg a Magnificent seven ETF (MAGS) -15%-os teljesítményt mutat.
Ilyen zord tőzsdei hozamok mellett jogosan teheti fel a kérdést a kereskedő, hogy most mibe fektessen?
Amire azt mondanám, hogy amennyiben figyelmes volt és adott el év elején részvényeket, akkor érdemes még készpénzben ülni. Itt a készpénz nem szó szerint értendő, hanem inkább likvid, alacsony kockázatú eszközöket értünk alatta, például rövid lejáratú kötvényeket.
A Warren Buffett által vezetett Berkshire Hathaway is rekord mennyiségű készpénzen ül. A portfoliójuk körülbelül 30%-a jelenleg 1 évnél rövidebb lejáratú állampapírokban (T-Bill) van befektetve.
Érdekességképp említendő, hogy a T-Bill birtoklást tekintve a Berkshire Hathaway a $334 milliárdos állományával megelőzi az amerikai jegybankot, a FED-et is.
Ha valaki tehát tartalékolt készpénzt, akkor a piac abszolút pánikhangulatát érdemes keresni, amire a már említett opciós piaci mutató 0.9 feletti értéke esetén lenne nagy esély, illetve a főbb amerikai indexek 200 hetes mozgóátlaguk érintésénél. Ezen a ponton már érdemes lenne a kötvényekből újra részvényekbe allokálni.
Addig is az arany árfolyamára érdemes a tekintetet szegezni, habár itt az új csúcs döntések mellett egy picit mintha a mánia jelei jelentkeznének, de ettől függetlenül az infláció újbóli gyorsulásával ez még mindig releváns portfólió elem lehet. A mániára utaló jel például, hogy az utóbbi két hónapban 12 milliárd dollár folyt be arany alapokba, ami rekord érték az elmúlt 5 évben.
Illetve ezek mellett talán a nagy tech részvények helyett a hagyományosabb szektorban mozgó részvények között érdemes keresgélni gyöngyszemek után. A Goldman Sachs előrejelzése szerint a következő években a maradék 493 vállalat jelentősebb profit növekedés mutathat fel, miközben a Magnificent 7 részvények profitjában zsugorodás következhet.
Összegzés
A jelenlegi csökkenő trendben tehát még nem biztos, hogy eljött a mélypontok megvásárlásának ideje.
Trump második ciklusa új gazdasági kihívásokat hoz, így a korábban bevált játékszabályok már nem feltétlenül érvényesek. A piaci szabályok változása és a növekvő bizonytalanság miatt az egykori reflexszerű vételek most könnyen hibás döntéssé válhatnak.
A jelenlegi piaci mintázatok alapján a türelem most nagyobb nyereséget hozhat, mint a kapkodás.
Érdemes várni a biztosabb fordulós jelekre!
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas.
Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával!