Ez a weboldal sütiket használ annak érdekében, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. A cookie információt tárol a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra. Ezzel segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Jöhet az újabb aranykor?

Vámos Balázs - 2025.03.18

Vámos Balázs - 2025.03.18
A nemesfémek menekülőeszköz szerepe az utóbbi időben kezd visszatérni, tekintve, hogy a világban egyre nagyobb a geopolitikai bizonytalanság, amin egyelőre Trump elnöksége sem segít. De mi lehet jó befektetés ezekben az időkben? Az arany vajon képes lehet menedéket nyújtani?
Az elmúlt napokban az arany unciánkénti (1 oz = 31,1035 gramm) ára átlépte a 3000 dollárt, ami új abszolút csúcsot jelent a nemesfém életében.
Az arany év/év alapon a 40%-os emelkedésével maga mögé utasította az amerikai részvénypiaci teljesítményt is, ami mindössze 8% ugyan ezen az időtávon.
Erre a korábbi évtizedekben többször is volt példa, azonban talán a most piacon lévő spekulánsok közül kevesen élték meg ezeket az időszakokat.
Az alábbi grafikon az S&P 500 és az arany egymáshoz viszonyított teljesítményét mutatja a második világháború befejezésétől napjainkig. A grafikon egészen pontosan az S&P 500 értékét fejezi ki 1 uncia aranyban.
Látható, hogy jelentős rotáció volt az elmúlt 80 évben az arany és az amerikai részvénypiac között, hol az egyik, hol a másik javára.
Az első jelentős aranyerősödési trend a 70-es évek elején bontakozott ki, amikor a Bretton Woods-i rendszer összeomlott, a dollár aranyra való átválthatósága megszűnt, és a rögzített 35 dolláros árfolyamot a piacra bízták.
Ennek következtében az arany a korábban rögzített 35 dolláros árfolyamról az évtized végére 800 dollárig emelkedett. Ez idő alatt az S&P 500 oldalazott, így az arany teljesítménye jelentősen felülmúlta az index teljesítményét. A fenti grafikonon az első zöld téglalap jelzi a két termék közti arány esését.
Ezt követően a 90-es évektől 2000 elejéig újra a részvények teljesítették felül a sárga nemesfémet. Azonban a dotkomlufi kipukkanása és a 2008-as válság évtizede újra az aranynak kedvezett. Ez a második zöld téglalappal jelzett időszak.
Ez a válságokkal és bizonytalanságokkal teli évtized hozta el a második aranykort, ami egészen 2012-ig tartott. Azóta pedig újra a részvényeknek voltak kedvezőek a gazdasági folyamatok (kamatcsökkentés, monetáris lazítás). Ennek vajon most vége?
A grafikon alapján akár most újra elérkezhet egy olyan időszak, amikor az arany hosszabb távon felülteljesítheti az S&P 500-at.
Ennek kiváltó oka lehet például a Trump által indított kereskedelmi vámháború is, ami szintén a bizonytalanság és a menedék keresés irányába hajtja a tőkét, ami végül a részvényindexek helyett aranyban köthet ki.
Az idei év eddigi mozgása és az arany erős emelkedése alapján elképzelhető, hogy 5 év múlva visszatekintve az arany jobb teljesítményt mutathat fel az S&P 500-nál.
Rövid távon azonban a 3000 dolláros szint felett elképzelhetőnek tartok egy konszolidációt az árfolyamban, de hosszabb távon van esély a felülteljesítésre.
Az ezüstre is érdemes lehet figyelni
Az arany mellett az ezüst árfolyamára is érdemes figyelni, ugyanis a hosszútávú arany/ezüst arányban is inkább a sáv felső részén van az árfolyam, ahonnan szintén elképzelhető egy visszarendeződés.
A grafikonon jól látható az elmúlt 50 év arany/ezüst arányának alakulása, ahol a hosszútávú átlagos arányszám valahol 50-70 között alakult. Ezzel szemben jelenleg 90 körüli értéken van az arány, ami alapján akár elképzelhető az ezüst felülteljesítése is.
A következő években tehát lehet, hogy fényesebb hozama lesz a nemesfémeknek, mint a részvényindexeknek. Persze egyedi részvény sztorikból szerintem így sem lesz hiány!
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas.
Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával!