Ez a weboldal sütiket használ annak érdekében, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. A cookie információt tárol a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra. Ezzel segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Éjszaka a piacokon
Vámos Balázs - 2024.10.24
Vámos Balázs - 2024.10.24
Pár héttel ezelőtt az X közösségi platformon szembe jött velem egy grafikon, ami azt mutatta, miszerint a piacok éjszakai teljesítménye kiemelkedően jobb, mint a nyitvatartás közbeni. Kicsit kutakodva megtaláltam ennek az okát, amit ebben a cikkben igyekszem megvilágítani ugyanis épp aktuális. De kezdjük is egy rövid alapozással a nyitvatartást illetően.
Sokan lehet nem tudják, de a tőzsdei kereskedés nem ér véget a piac zárást követően. Az amerikai részvénypiac keleti parti idő (EST) szerint 9:30-kor nyit és 16:00-kor zár (hazai időzóna szerint 15:30-22:00 között tart nyitva).
Ezen időintervallumon túl is zajlik azonban a kereskedés, van lehetőség még a New York-i nyitás előtt is kereskedni részvényekkel, ezt az időszakot nevezik pre-market időszaknak. Illetve a piac zárást követő kereskedési időszaknak is van külön elnevezése, ami nem más, mint a post-market. Ez a „meghosszabbított” nyitvatartás az amerikai piacokra jellemző leginkább, a hazai részvényeknél ilyennel nem találkozni.
Arra már régóta felfigyeltem, hogy a piac nyitvatartási idején túl is jelentős mozgások történnek és sokszor egy-egy hír hatására egy részvény árfolyama akár 10-20%-ot is képes ugrani. Viszont, hogy ezekben az éjszakai órákban a piacok teljesítménye jobb, nem gondoltam volna.
Alább látható a korábban már említett X platformon szembe jövő grafikon, amire vetve egy pillantást, láthatjuk, hogy a hozamkülönbség nem is csekély a piac nyitva és zárva tartó időszakai között. A grafikonon magenta színű vonal jelöli a piaci nyitvatartási időn túli hozamot, míg a kék vonal a napközbeni hozamot. A vizsgált időperióduson látható, hogy több, mint ötszörös a különbség. De honnan adódhat ez?
A diagram forrásaként is használt Financial Times cikkben ennek kapcsán egyfajta összeesküvés elméletet említenek meg, miszerint a nagy hedge fundok a zárási időn túl az alacsony likviditású szakaszban felhúzzák az árakat, amit a piacnyitás időszakában pedig ráöntenek a gyanútlan kereskedőkre, így manipulálva az árfolyamokat.
Ennek azonban valóság alapja nem sok van. Az árak manipulálása egyrészről tiltott tevekénység, másfelől nem is olyan könnyű megcsinálni. A hozamkülönbségnek ennél sokkal triviálisabb okai vannak.
Egyrészről az európai kereskedők már akkor is aktívak, amikor Amerikában még hajnal van és zárva tartanak a piacok. Ebből is adódik egyrészt a nagy különbség, hogy az európai spekulánsok már tudnak kereskedni amerikai papírokkal akkor is, amikor az amerikai piac még zárva van.
A másik -és talán lényegibb- oka a hozamkülönbségnek nem más, mint a hírek. Nagyon sok hír, esemény a piac zárási időn kívül történik, aminek a beárazása nagyrészt megtörténik a pre- vagy post-marketben. Ilyen hír lehet például egy hétvégi választás eredménye, egy természeti katasztrófa lesújtása vagy egy háború eszkalációja. Sokáig lehetne sorolni az okokat, a lényeg, hogy valami váratlan esemény a piacnyitási időn túl jelentős mozgásokat tud hozni.
A hírek kapcsán pedig ami nem váratlan, de mégis óriási befolyással bíró információ, az a negyedéves gyorsjelentési riport. (Azért nem váratlan hír, mert előre közlik a gyorsjelentés idejét, így lehet rá készülni.)
Az amerikai vállalatok negyedévente teszik közzé működési eredményeiket, amelyek alapján az elemzők cégértéket és jövőbeni növekedési kilátásokat tudnak számolni, ami pedig a részvény árfolyamát jelentős mértékben mozdíthatja el. Ezek a gyorsjelentések is a piac nyitás előtt, vagy zárást követően kerülnek publikálásra, ami tovább növeli az árfolyammozgások mértékét a nyitvatartási időn túl.
A bejegyzés aktualitását pedig pont ez adja, ugyanis elkezdődött Amerikában az őszi gyorsjelentési szezon, ami az elnökválasztás miatt is kicsit bizonytalan gazdasági környezetben nagyon nagy mozgásokat okozhat a részvényeknél.
Tegnap jelentett a Tesla, ahol az árbevétel alul-, azonban a profit felülmúlta az elemzői várakozásokat és részben ennek hatására, részben a többi hírmorzsa hatására, a részvény a nyitás előtti időszakban +10%-os teljesítményt mutat.
Az előző másfél hétben az árfolyam mozgási tartománya 3% volt, most pedig egy este alatt közel 15%-ot mozdult el.
A nagy cégek gyorsjelentési dátumait alább szedtem össze.
Ezzel senkit nem szeretnék arra buzdítani, hogy a gyorsjelentés eredményére spekuláljon, mert az sokkal inkább szerencsejáték, mintsem valódi kereskedési tudás eredménye. A célom az lett volna ezzel a kis bejegyzéssel, hogy felhívjam a figyelmet a következő hetek őszi gyorsjelentési szakaszának növekvő volatilitására, ami valószínűsíthetően piac nyitási időn túl fog megjelenni.
Ezekben az időszakokban kiemelkedő kockázatkezelésre van szükség, mert enélkül a piac rossz oldalán ragadva rémálmokban is kísértő veszteséget lehet összeszedni, amit nem kívánok senkinek.
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálatával lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas.
Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával!